Уривање на дел од автопат во Кина: Најмалку 24 лица загинаа, 30 се повредени

gg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 24 лица загинаа, а 30 се повредени при уривање на дел од автопат на југот на Кина, во провинцијата Гуангдонг, јавија кинеските медиуми.

„Осумнаесет автомобили паднаа по падината откако се урна дел од автопатот долг 17,9 метри околу 2 часот по полноќ“, се вели во соопштението на властите во градот Мејџоу во провинцијата Гуангдонг, пренесува АП.

Според американската агенција, околу 11:45 часот по локално време под урнатините биле пронајдени 18 автомобили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK