Унгарија ја поддржа кандидатурата на Марк Руте за шеф на НАТО

MARK-RUTE.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарија се откажа од противењето и му даде зелено светло на холандскиот премиер Марк Руте и неговата кандидатура за генерален секретар на НАТО, објави денеска холандскиот јавен сервис Нос, откако холандскиот премиер во заминување и неговиот унгарски колега Виктор Орбан се сретнаа на маргините на ЕУ лидерска средба во Брисел.

Со цел да го поддржи Руте, Унгарија имаше свои барања, меѓу кои беше и гаранција дека Унгарија нема да мора да обезбеди финансии за Украина или да испраќа свои војници во земјата разурната од војна. Условот што Столтенберг го исполни минатата недела, пренесува Ројтерс.

Оваа година, САД, Велика Британија, Франција и Германија ја поддржаа кандидатурата на Руте да го наследи Столтенберг, кој ќе се повлече од функцијата генерален секретар на НАТО во октомври.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK