Украински дрон погоди руски радар на рекордна оддалеченост

Screenshot-2024-05-27-122214.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинско беспилотно летало нападна руски радар за рано предупредување „Воронеж М“ во близина на градот Орск во областа Оренбург на „рекордна“ далечина, изјави денеска извор од киевските разузнавачки служби.

Извор за Ројтерс изјави дека нападот го извршила украинската воена разузнавачка агенција синоќа и не кажа дали предизвикал некаква штета. Градот Орск се наоѓа на околу 1.500 километри од најблиските делови на територијата под украинска контрола.

Во одделен инцидент, едно лице загина, а три се ранети во напад со украинско беспилотно летало врз рускиот регион Орел рано утринава, изјави регионалниот гувернер Андреј Кличко на апликацијата за пораки Телеграм.

Кличко рече дека беспилотно летало удрило во бензинска пумпа, оштетувајќи ја, а друго подоцна паднало врз неа, при што загинал пожарникар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK