–>

Украина тврди дека извршила десант на Крим

krim
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинските разузнавачки служби извршија десант на Крим со помош на морнарицата. Тие се судрија со руските сили, соопшти Киев.

– Како резултат на тоа непријателот претрпе загуби, а уништена е и руска воена опрема. Сите цели и задачи се исполнети. Ниту еден Украинец не е повреден, се наведува во соопштението на Украинското воено разузнавање, објавено на Телеграм.

Во соопштението се посочува и дека е истакнато и украинско знаме.

Тврдењето за десантот на Крим не е потврдено од независни извори, а Москва се уште не коментирала.

Крим од 2014 година е под руска окупација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK