–>

Џоана: НАТО стои со Украина во борбата за опстанок и слобода

dzoana
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Рускиот претседателот Владимир Путин мислеше дека ќе ја одземе независноста на Украина, но не може да го стори тоа затоа што украинското раководство, вооружените сили и целиот украински народ секојдневно демонстрираат извонредна решителност, издржливост и храброст, со која го инспирираат целиот свет, порача заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана во честитката по повод Денот на независноста на Украина.

– Денеска го славите Денот на независноста и вие продолжувате жестоко да се борите за таа независност. Сите сојузници на НАТО стојат со вас во оваа борба за опстанок и слобода на вашата земја, наведе Џоана во пораката до Украинците.

Како што јави специјаниот известувач на МИА од Брисел, тој наведе дека НАТО е непоколеблив во поддршката за Украина и дека земјата може да сметате дека Алијансата ќе бидеме покрај неа онолку долго колку што е потребно.

– Горд сум на поддршката што ја даваат сојузниците на НАТО на Украина. Милијарди долари модерна воена опрема, гориво, медицински материјали и многу повеќе од тоа, вклучително и финансиска и хуманитарна помош. На нашиот самит на НАТО во јули, Украина направи голем чекор поблиску до НАТО. Кога сојузниците ќе се договорат и ќе се исполнат условите, Украина ќе се приклучи на Алијансата. Ова е местото каде што припаѓате, нагласи Џоана.

Според него, денеска е денот со кој се гордеат сите Украинци, кога ја прославуваат независноста од Советскиот Сојуз.

– Со нетрпение го очекувам времето кога ќе ја славиме и вашата победа над руската агресија и вашата слобода. На вашиот Ден на независноста, ви посакувам на сите сила и успех во иднина. Слава Украини!, додаде Џоана во честитката.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK