Украина: Соборивме два дрона над регионот Дњепропетровск

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинската армија собори две беспилотни летала над регионот Дњепропетровск во текот на ноќта на 5 мај, објави на Телеграм гувернерот на тој регион Сеги Лисак.Руските сили го гранатираа и градот Никопол, кој се наоѓа од другата страна на реката Днепар спроти окупираниот град Енерходар, дом на нуклеарната централа Запорожје. „Од гранатирањето оштетени се 10 куќи, огради и една деловна зграда.

– Оштетени се далновод и два гасоводи рече Лисак.

Нема извештаи за жртви.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK