–>

Украина: Русите погодија во зграда, едно лице под урнатините, меѓу спасените има и дете

Украина-Русите-погодија-во-зграда-едно-лице-под-урнатините-меѓу.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку едно лице загина во руски ракетен напад во текот на ноќта кој погоди станбена зграда во источна Украина, соопштија властите.

Уште петмина, меѓу кои и едно дете, беа спасени, но се верува дека најмалку едно лице е заробено под урнатините по нападот на градот Селидово, северозападно од градот Доњецк, окупиран од Русија, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко.

„Четирикатницата е тешко оштетена“, рече тој на Телеграм.

Ирина Шушура, полициска медицинска сестра, изјави за Ројтерс на местото на настанот дека двата напади биле околу 1 часот по полноќ, едниот удрил во зграда, а другиот на околу 100 метри.

Спасувачките работници ги расчистуваа урнатините и ги предупредија жителите да не се приближуваат до структурата, која се чини дека била уништена од ударот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK