–>

Украина: Русите нападнаа пристаниште на Дунав со дронови, ние соборивме 29 од 33

Украина-Русите-нападнаа-пристаниште-на-Дунав-со-дронови-ние-соборивме.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија изврши напад со беспилотни летала врз пристанишната инфраструктура на украинското пристаниште Дунав, предизвикувајќи штета на витална извозна рута во регионот Одеса на југот, соопштија украинските власти и војската.

Гувернерот на регионот Одеса, Олег Кипер, изјави дека пристанишната инфраструктура и станбените згради биле оштетени во ноќниот напад во областа Измаил, каде што се наоѓаат украинските пристаништа на Дунав.

Пожарите предизвикани од нападот се изгаснати, напиша Кипер на апликацијата за пораки „Телеграм“, додавајќи дека една жена е хоспитализирана со изгореници.

Русија ги засили нападите врз пристанишната инфраструктура од средината на јули, кога се откажа од договорот постигнат со посредство на ОН што овозможи безбеден премин на украинските пратки со жито преку Црното Море. „Ројтерс“ не можеше независно да ја потврди информацијата. Немаше коментари од Русија.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека 28 од 33-те дронови „Шахед“ лансирани од Русија се соборени, додавајќи дека системите за противвоздушна одбрана функционираат во најмалку шест украински региони.

Украинската оперативна команда „Југ“ претходно објави дека 10 беспилотни летала се соборени над областа Одеса, каде што е оштетен магацинот, а четири над соседниот регион Миколаев.

Во обид да се заобиколи системот за противвоздушна одбрана, беспилотните летала летаа од различни правци, користејќи сложени траектории и карактеристики на теренот, се вели во соопштението.

Дополнително, еден маж на возраст од 70 години е убиен за време на руското гранатирање на село во регионот Керсон, исто така на југ, изјави гувернерот Олександр Прокудин.

Русија спроведува редовни воздушни напади врз градови и населени места низ Украина од почетокот на нејзината целосна инвазија во февруари 2022 година. Таа негира дека цели на цивили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK