Украина го смени командантот на Харков

harkov-napad4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот командант одговорен за североисточната линија на фронтот во Харков беше сменет за време на руската офанзива, изјави во понеделникот воен портпарол.

Сменет е Јуриј Галушкин, кој од април годинава беше на чело на Харков, а на негово место дојде Михаил Драпатиј, беше објавено, а причините за оваа одлука не се наведени.

Руските сили постигнаа значителни придобивки долж границата во регионот Харков во последните денови.

Украинската армијa претходно денес призна дека руските сили напредуваат во нивната офанзива во североисточниот дел на регионот Харков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK