Турската опозиција очекува рекордна излезност на изборите

izbori turcija 1
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Главната партија ривал на актуелниот турски претседател Реџеп Тајип Ердоган очекува рекордна излезност на парламентарните и претседателски избори во земјата, според Чанан Кафтанџиоглу од партијата ЦХП, пренесе ДПА.

Според анкетите, се очекува тесна трка меѓу Ердоган и претседателскиот кандидат на ЦХП, Кемал Киличдароглу.

Првите веродостојни резултати се очекуваат подоцна во вечерните часови.

На последните парламентарни и претседателски избори во 2018 година, кога Ердоган победи со 52,6 отсто, гласаа 86,2 отсто од граѓаните со право на глас. Во парламентот, партијата на Ердоган АКП освои мнозинство со помош на нејзиниот ултра-националистички партнер, МХП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK