–>

Трамп прави се за да ја исклучи судијката Чуткан од постапката против него

Трамп-прави-се-за-да-ја-исклучи-судијката-Чуткан-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Одбраната на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот поднесе барање за изземање на судијата на Окружниот суд на САД Тања Чуткан од постапката против него за мешање во изборниот процес. Повикувајќи се на судијката, која беше остра во други случаи поврзани со нападот на Конгресот на 6 јануари, адвокатите на Трамп велат дека таа покажала пристрасност кон него, што според нив ќе спречи фер судење.

„Чуткан, во врска со други случаи, предложи претседателот Трамп да биде кривично гонет и затворен“, напиша адвокатот на Трамп, Тод Бланш во поднесокот од девет страници.

„Ваквите изјави, дадени пред отпочнување на овој случај и без соодветна постапка, сами по себе се дисквалификувачки“.

Адвокатот на Трамп ја цитираше нејзината изјава во врска со изрекувањето на казната на лицето вмешано во нападот на Конгресот на 6 јануари дека осуденото лице покажало „слепа лојалност кон човек кој, патем речено, останал надвор од затвор до ден-денес“. „Законот и огромниот јавен интерес за интегритетот на оваа историска постапка бараат откажување“, додаде Бланш.

Доколку Чуткан се повлече од судењето, Трамп ќе побара од Окружниот Апелационен суд во Вашингтон да ја отстрани од случајот. Чуткан го одреди датумот за почеток на судењето на Трамп на 4 март и вети дека ќе ја спроведе правдата што е можно поскоро.

Чуткан беше избрана по случаен избор да го сослуша случајот откако федералната голема порота го потврди обвинението против Трамп за неговите наводни напори да го поништи неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година.

Тој се соочува со четири обвиненија, вклучително и заговор за измама на Соединетите држави, мешање во Конгресот и одземање право на други. Трамп се изјасни за невин.

Обвинението го прикажува планот на Трамп да го смени неговиот пораз на последните претседателски избори од актуелниот претседател Џо Бајден и наводниот заговор што кулминираше со насилниот напад на Капитол на 6 јануари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK