Tинејџер во САД падна во кањон длабок 120 метри

ма.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТинејџер во Вашингтон во Соединетите Американски Држави преживеал пад од 120 метри со само „минимални повреди“, соопшти локалната полиција.

Според Би-Би-Си, бил спасен во „безбедна и успешна операција“. Локалната противпожарна служба објави дека тинејџерот има 19 години и има „неверојатна среќа“ дека е жив.

Младиот човек пешачел.

„Тој одеше по многу стрмен раб на патеката што е исто така необележана“, рече Метју Виландер, командант на пожарникарите.

„Тој се лизна до реката“, им рече Виландер на новинарите на лице место.

Младиот човек бил однесен во болница.

Властите ги потсетија луѓето повторно да не ја шетаат областа, во која се наведува дека е опасно и за пешаците и за спасувачите. Секоја година, на местото се евидентираат несреќи со смртно повредени лица.

„Им кажавме на луѓето да се држат настрана од овие патеки затоа што тие се опасни, но луѓето дури и не ги виделе знаците на предупредувања или ги занемариле“, рече еден полицаец кој учествувал во спасување.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK