–>

Tериторијалните отстапки не можат да бидат услов за завршување на војната, одлучи украинскиот парламент

1692252439_zelenski.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Пратениците на долниот дом на украинскиот парламент вчера усвоија резолуција, со која се исклучуваат какви било територијални отстапки за ставање крај на конфликтот во Украина.

„Законот укажува дека секакви територијални отстапки за ставање крај на конфликтот се неприфатливи“, се вели во соопштението на украинскиот парламент објавено на социјалната мрежа Телеграм.

Високиот функционер на НАТО, Стиан Јенсен, пред неколку дена тврдеше дека Украина ќе мора да се откаже од дел од територијата што моментално ја контролира Русија, доколку сака да се приклучи на НАТО и да обезбеди мир.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пак, беше внимателен во одговорите на прашањето што ќе треба да направи Украина за да стави крај на војната и рече дека оваа одлука зависи од неа.

За овие шпекулации за време на посетата на Данска се огласи и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кој се пошегува дека во замена за мир и влез во НАТО, може да му даде само Белгород – руски град.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK