СЗО повика на вакцинација на децата против сипаници

morbili.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветската здравствена организација повика да се вакцинираат децата кои не биле вакцинирани против мали сипаници за време на пандемијата Ковид-19, нагласувајќи дека болеста минатата година се појавила во повеќе од 50 земји.

Во изминатата година, сипаниците се појавија во повеќе од 50 земји, двојно повеќе отколку во 2022 година, рече на виртуелна прес-конференција Кејт О’Брајан, директорката за имунизација на СЗО.

Малите сипаници се многу заразна вирусна болест која предизвикува симптоми слични на грип и осип. Тоа понекогаш може да биде фатално, но може да се спречи со две дози од вакцината.

„Поради пандемијата „Ковид-19“, речиси 60 милиони деца ширум светот пропуштија да се вакцинираат“, рече О’Брајан, истакнувајќи дека е „навистина од клучна важност“ тоа да се надокнади.

На вакцинација против морбили вчера повика и Американскиот центар за контрола и превенција на болести.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK