–>

Супер тајфун се приближува кон Кина, училиштата се затворени во Хонг Конг, откажани летови

1693555759_unnamed-file.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Стотици летови беа откажани во кинеската провинција Гуангдонг и Хонг Конг бидејќи супертајфунот Саола стигна до копно, принудувајќи ги властите да издадат предупредувања за сериозно невреме и да ги затворат бизнисите, училиштата и финансиските пазари.

Три тропски бури се формираа во северозападниот дел на Тихиот Океан и Јужното Кинеско Море. Саола и Хаикуи веќе се означени како тајфуни, додека Кироги, најоддалечениот од копното, сè уште е класифициран како тропска бура, според временските прогнози.

Саола се движи кон брегот на источниот дел на Гуангдонг со ветрови од над 200 километри на час. Саола би можел да биде еден од петте најсилни тајфуни што го погодиле Гуангдонг од 1949 година, соопштија кинеските власти во четвртокот. Саола може да дојде до копно денеска навечер или во сабота наутро поради силен тајфун долж брегот од Хуидонг до Таишан во Гуангдонг, соопшти кинескиот Национален метеоролошки центар.

Хонг Конг и соседниот Макао лежат во центарот на тој брег.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK