Судот во Москва ја стави Јулија Навални на меѓународна потерница: за што се е обвинета вдовицата на рускиот опозиционер

Screenshot-2024-07-09-192626.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБасманскиот окружен суд во Москва денеска издаде налог за апсење во отсуство по Јулија Навална, вдовица на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, поради наводна вмешаност во екстремистичка заедница.

„Јулија Борисовна не им беше достапна на истражните органи во претходната истрага. Во врска со тоа, таа е ставена на потерница“, се наведува во соопштението на судот, а пренесува „Известија“.

Се појаснува дека судот одлучил да донесе превентивна мерка против Јулија Навална откако ја разгледал претставката на истражните органи.

„Таа е обвинета за сторено кривично дело според дел 2 од член 282.1 од Кривичниот законик на Руската Федерација – учество во екстремистичка организација“, се додава во соопштението.

Периодот на притвор се смета од моментот на екстрадиција на територијата на Русија или од моментот на задржување на територијата на Руската Федерација.

Федералното надзорно тело за финансии Росфинмониторинг денеска донесе одлука Навални да ја вклучи во регистарот на организации и поединци вклучени во екстремистички активности или тероризам.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK