Стрелков осуден на четири години затвор: ги водеше руските сепаратисти во Украина, сега е на црната листа на Путин

Стрелков-осуден-на-четири-години-затвор-ги-водеше-руските-сепаратисти.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГрадскиот суд во Москва денеска го осуди Игор Гиркин на четири години затвор поради екстремизам.

Гиркин, кој го користеше презимето Стрелков, е најистакнатиот водач на руските сепаратисти во украинската област Доњецк од почетокот на бунтот во 2014 година, пренесува АП.

Се врати во Русија и стана националистички коментатор и активист. Тој го поддржа започнувањето на руската војна во Украина, но остро ги критикуваше властите за нивната неспособност и неодлучност во водењето на борбата. Гиркин, кој претходно јавно ги кажа своите планови да се кандидира за претстојните претседателски избори во Русија, беше приведен во јули минатата година.

Поранешниот офицер на руската безбедносна служба ФСБ и воен командант Гиркин, кој и помогна на Русија да го анектира Крим во 2014 година, и набргу по организираните проруски милиции кои зазедоа дел од источна Украина, украинските власти и западните групи за човекови права го обвинуваат за воени злосторства. во тие области.

Дополнително, Гиркин беше осуден во отсуство од холандскиот суд на доживотен затвор во 2022 година за неговата наводна улога во соборувањето на летот на Малезија ерлајнс над источна Украина во 2014 година, што тој го негираше.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK