Столтенберг: Приклучувањето на Украина кон Алијансата во текот на војна не е на агендата

stoltenberg_5645456477
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украина нема да може да влезе во НАТО се додека трае војната, изјави денеска шефот на Алијансата Јенс Столтенберг, пренесе Скај Њуз.

Зборувајќи на настан во Брисел, тој кажа: „Мислам дека сите го сфатија тоа, да се стане членка среде војна не е на дневниот ред“.

-Прашањето за тоа што ќе се случи ќе се одговари кога војната ќе заврши, рече генералниот секретар на НАТО

Столтенберг во повеќе наврати ветуваше дека Украина ќе се приклучи на НАТО во текот на војната.

Тој во април кажа дека сите сојузници на НАТО се согласиле Украина да стане членка и за време на неговата прва посета на Киев вети континуирана поддршка за земјата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK