Среде ноќ силен земјотрес во Австрија

Среде-ноќ-силен-земјотрес-во-Австрија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо текот на ноќта околу 3 часот источниот дел на Австрија го потресе земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил меѓу Виена и Грац, на длабочина од околу 10 километри, јавува EMSC.

Немаше материјална штета.

Жителите на Австрија на веб-страницата ЕМСЦ известија дека земјотресот ги разбудил, а жителите од делови на Чешка, Словенија и областите Загорје и Загреб пријавиле дека го почувствувале земјотресот.

„Тоа беше силно тресење“, „Се превртеа предмети и паднаа“, „Се тресеше неколку секунди“, сведочат жителите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK