Соработник на Бајден: Можно е поголемо распоредување на американското нуклеарно оружје

b1b1bc65-2ace-471a-8abd-4a68cf8a7fde.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави може да достигнат точка во следните години кога ќе мора да распоредат стратешко нуклеарно оружје во поголема мера за да ги одвратат растечките закани од ривалите, изјави висок претставник на Белата куќа.

Пранај Вади, шеф на Советот за национална безбедност, го рече ова во обраќањето до Здружението за контрола на оружјето, претставувајќи „поконкурентен пристап“ за контрола на оружјето од администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека може да распореди конвенционални балистички ракети кои би можеле да стигнат до Соединетите Американски Држави и нивните европски сојузници доколку Украина дозволи западното оружје со долг дострел да напаѓа цели подлабоко во Русија, потег од кој се чини дека денеска се повлече.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK