Словачка ја поддржа кандидатурата на Марк Руте за шеф на НАТО

MARK-RUTE.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСловачка ја поддржа кандидатурата на холандскиот премиер Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО, изјави денеска словачкиот претседател Петер Пелегрини.

„Словачка претпочиташе „географски“ поблизок кандидат од Централна и Источна Европа. Словачка може да го замисли Марк Руте како шеф на НАТО и ќе го поддржи“, изјави Пелегрини по самитот на Европската унија во Брисел, пренесува Ројтерс.

Претходно денеска и Унгарија објави дека ја поддржува кандидатурата на Руте, при што и се приклучија Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција и Германија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK