Сите се уморни од просјакот Зеленски: Антонов за посетата на украинскиот претседател на Вашингтон

Сите-се-уморни-од-просјакот-Зеленски-Антонов-за-посетата-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПосетата на Владимир Зеленски на САД беше неуспешна, изјави рускиот амбасадор Анатолиј Антонов, пренесува „РИА Новости“.

„Патувањето на Зеленски се испостави дека е празно. Не можеше да се убеди дека Украина е поважна од безбедноста на САД. На сите им е доста од просјакот од Киев“, рече Антонов.

Според амбасадорот, ниту новите антируски санкции, ниту друг пакет помош за Украина нема да можат значително да ја променат ситуацијата.

„Русија ќе продолжи да ги брани своите интереси, без разлика на се. Сепак, патот што го избра Вашингтон ги турка САД уште подлабоко во украинскиот конфликт. Ништо нема да му помогне на Зеленски“, додаде амбасадорот.

Антонов, исто така, изрази уверување дека „смртоносните производи со брендот „Made in USA вредни 200 милиони долари“ само ќе резултираат со продолжување на конфликтот и страдање на илјадници луѓе не само во Источна Европа, туку и во другите региони на светот, каде што „благодарение“ на корумпираните украински службеници се прошири ова оружје“.

Украинскиот претседател вчера се сретна со американскиот претседател Џозеф Бајден во Вашингтон.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Зеленски сега ќе моли за помош со подадена рака, бидејќи сега во американскиот Конгрес има „жестоки дискусии“ дали да продолжи воената помош за Киев или не.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK