–>

Силни експлозии во згради во Шведска, има повредени

Силни-експлозии-во-згради-во-Шведска-има-повредени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку три лица се повредени при две силни експлозии во две станбени згради во Шведска.

Првата експлозија се случи доцна синоќа во Хаселби, предградие на Стокхолм, а втората денеска во Линкопинг, на околу 175 километри југозападно од Хаселби. Во експлозиите се оштетени фасадите и прозорците на зградите, пренесе АП.

„Шведско радио“ објави дека експлозијата во Линкопинг е поврзана со конфликти на две банди за дрога и оружје.

Полицијата соопшти дека сè уште никој не е уапсен во врска со експлозиите.

Од почетокот на годинава во Шведска се регистрирани вкупно 261 пукање од банди, при што загинале 36 лица, а 73 се повредени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK