–>

Силен земјотрес рано утринава ја погоди Италија

Силен-земјотрес-рано-утринава-ја-погоди-Италија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Италија.

Потресот се случи утринава во 5 часот и 10 минути во провинцијата Фиренца, јавува Република.

Како што се наведува, стотици луѓе излегоа на улиците откако се затресе земјата.

„Има многу загриженост, многу луѓе на улиците, но не е забележана посебна штета“, потврди за РАИ градоначалникот на Маради, Томасо Триберти.

Превентивно, сите училишта во Маради денеска ќе останат затворени.

По земјотресот следеше серија од најмалку осум последователни потреси во следните 35 минути. Најсилниот од овие потреси бил со јачина од 2,8 степени, со хипоцентар на длабочина од 7 километри, а се случил на 4 километри западно од Тредоцио, во провинцијата Форли-Чезена, околу 10 километри воздушна линија од Маради.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK