Силен земјотрес ја потресе Турција

image-18-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМногу силен земјотрес ја потресе Турција во 10:48 часот по локално време.

Иако според првите проценки земјотресот бил со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, подоцна било соопштено дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени.

Земјотресот е регистриран на 45 километри северозападно од Адијаман, на длабочина од 8 километри.

Засега нема информации за штети или повредени.

Жителите велат дека потресот силно бил почувствуван.

„Ме разбуди“, „Навистина добро се тресеше“, „Беше краткотрајно, но интензивно“, наведуваат во коментарите на ЕМСЦ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK