Силен земјотрес го погоди Иран: четири лица загинаа, 120 се повредени

zemjotres-iran-EPA.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку четири лица загинаа, а 120 се повредени во денешниот земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди градот Кашмар во североисточниот дел на Иран, јавија државните медиуми.

Земјотресот се случил во 13 часот и 24 минути по локално време, објави локалниот гувернер во интервју за иранската државна телевизија, пренесува порталот Alarabia News.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK