Шведските министри ги предупредија граѓаните: Подгответе се за војна

Шведските-министри-ги-предупредија-граѓаните-Подгответе-се-за-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШведски официјални лица ги предупредуваат граѓаните да бидат поподготвени од кога било за војна.

Во мај 2022 година, Шведска и Финска, познати по својата неутралност, објавија дека ќе се приклучат на НАТО како одговор на руската инвазија на Украина. Додека Финска официјално се приклучи на алијансата во април 2023 година, кандидатурата на Шведска наиде на пречки. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше наводната неактивност на нацијата против исламофобијата, нарекувајќи го тоа „црвена линија“. Унгарија, исто така, изрази загриженост за членството на Шведска.

Ердоган подоцна даде одобрение за влез на Шведска во НАТО, иако турското национално собрание сè уште треба да даде зелено светло. Унгарскиот премиер Виктор Орбан на крајот на минатата година изјави дека неговата земја не брза да ја одобри кандидатурата на Шведска.

Сепак, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, минатата недела изјави за германската новинска агенција ДПА дека Шведска ги направила сите неопходни отстапки, предвидувајќи дека земјата ќе биде одобрена како 32 членка на НАТО до следниот самит, закажан за јули во Вашингтон.

Шведскиот министер за цивилна одбрана Карл-Оскар Болин издаде предупредување до граѓаните во неделата, за време на годишна конференција.

„Да се тешиме дека сме нација на мирот стана поопасна од кога било“, рече тој. „Многумина го кажаа тоа пред мене, но дозволете ми да го кажам во официјално својство, сосема јасно: може да има војна во Шведска“.

Болин рече дека неговите зборови немале за цел да предизвикаат страв, туку да создадат „свест за ситуацијата“. Тој истакна дека Украинците веројатно мислеле дека нивните конфликти со Русија се минато се додека претседателот Владимир Путин не одлучил нелегално да го анектира Крим во 2014 година, а потоа, осум години подоцна започна целосна инвазија на земјата.

„Социјалната отпорност го бара токму тоа: свест за ситуацијата – свест кај поединечните граѓани, вработени, претприемачи и носителите на одлуки во јавната администрација“, рече Болин. „Но, не е доволно само да се размислува за ова прашање. Цивилната одбрана не е првенствено теоретска вежба. Свеста мора да се преточи во практична акција, мерки“, додаде тој.

Шведскиот министер за одбрана, Пал Јонсон го издаде истото предупредување за време на говорот во Сален во понеделникот. Тој рече дека војните во Украина и на Блискиот Исток покажуваат дека „светот станал поопасен отколку пред само една година“.

Тој, исто така, ја наведе „неизвесноста“ за насоката што ќе ја преземат САД по изборите во 2024 година.

„Не може да се исклучи вооружен напад врз Шведска“, рече тој. „Војната може да дојде кај нас. Овие сериозни времиња бараат јасност на визијата, способност за дејствување и истрајност – јасност на визијата за да се разбере дека целта на Русија останува искоренување на слободна Украина и создавање на Европа каде „моќта е во право“ со тампон држави и сфери на интерес.

Ова веќе го доживеавме во минатото. Не смееме да се вратиме таму и да ги оставиме нашите деца да растат во таква Европа“, рече Пал Јонсон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK