–>

Шпанија и Австрија испраќаат воени авиони да ги земат своите граѓани од Израел

Шпанија-и-Австрија-испраќаат-воени-авиони-да-ги-земат-своите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпанија испрати два воени авиони во Израел за евакуација на околу 500 свои граѓани, чии летови беа прекинати по нападот на Хамас изминатиот викенд, рече шпански министер, а Австрија исто така испраќа воен авион за да ги земе своите граѓани, изјави портпаролот на австриската армија.

Амбасадата на Мадрид во Израел проценува дека околу 500 шпански државјани се таму заради туризам или бизнис, но не се очекува дека луѓето кои се таму од други причини ќе бидат евакуирани, изјави за новинарите шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес.

Португалското Министерство за надворешни работи претходно објави дека ќе префрли 190 свои државјани во Израел со авиони на воздухопловните сили на Кипар. Група Шпанци биле меѓу патниците на првиот лет, соопшти портпаролот на кипарското Министерство за надворешни работи.

Авионот Ц-130 Херкулес ќе започне со работа утре, со вкупно четири патувања меѓу Израел и Кипар, од каде евакуираните ќе одат во нивните матични земји со стандардни комерцијални летови, рече портпаролот.

Министерството за надворешни работи во Виена соопшти дека во моментов 150 австриски државјани сакаат да го напуштат Израел со авион. На летовите ќе бидат припадници на специјалната единица и психолози.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK