–>

Шојгу: Русија нема друга опција освен да победи во Украина

sojgu
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Русија нема друга опција освен да победи во Украина, истакнува рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во интервју за емисијата „60 минути“.

Главна задача е уништување на противничката опрема, на армијата и на сите оние кои веќе неколку месеци ја продолжуваат контраофанзивата, нагласува министерот.

„Ги преживеавме пролетниот, летото и сега есенскиот поход, кој сè уште трае“, вели тој.

Меѓутоа, руските војници во зоната на специјални воени операции одржуваат активна одбрана на сите позиции, посочува министерот.

„Руската армија, како и командата во зоната СВО, дејствуваат самоуверено. Тие сигурно ја бранат територијата што треба да ја заштитиме од нападите на вооружените сили на Украина“, додаде министерот.

Самодовербата на руската армија не е без причина, бидејќи „опремата испорачана на режимот во Киев гори со син пламен, вклучувајќи ги пофалените американски оклопни транспортери „Бредли“, германските тенкови „Леопард“, како и британските „Предизвикувач““, истакна постојаниот претставник на Русија во Советот за безбедност на ОН Василиј Небензја при обраќањето.

Вооружените сили на Украина веќе четири месеци спроведуваат контраофанзива во јужните правци Донец, Артјомово и Запорожје. Украина во борбата вклучи единици обучени од инструктори на НАТО, како и западна воена опрема. Сепак, според информациите од руското Министерство за одбрана, тие немаат успех на ниту една линија на фронтот.

И на Запад, медиумите и воените експерти полека почнуваат да признаваат дека летната кампања на властите во Киев се покажала неуспешна и дека руската одбранбена линија е сигурна и непробојна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK