Шефот на украинскиот воен кабинет: Контраофанзивата не успеа

Шефот-на-украинскиот-воен-кабинет-Контраофанзивата-не-успеа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинските надежи за контраофанзива не се остварија, призна највисокиот безбедносен функционер Олексеј Данилов, кој го координира воениот кабинет на земјата.

„Ова не значи дека победата нема да биде наша“, додава тој. Киев во моментов се обидува да привлече нови пакети помош од Западот, особено во САД. Данилов смета дека барем некои воени средства „сигурно ќе дојдат“.

Во мај, во пресрет на контраофанзивата, Данилов изјави за Би-Би-Си дека следните месеци претставуваат „историска можност“. Навраќајќи се на тие зборови сега, тој рече: „Во мај секој граѓанин на нашата земја сакаше војната брзо да заврши. Имаше надежи, но тие не се остварија. Фактот што ја браневме нашата земја две години е веќе голема победа“.

Украинските сили се надеваа дека повторно ќе заземат делови од територијата што Русија ја зазеде во инвазијата во февруари 2022 година, како и дека ќе ги прекинат руските линии за снабдување на Крим. Но, поради недостаток на воздушна супериорност и соочување со силна руска одбрана, нивните напори се чини дека се заглавени во зимата. Данилов сега призна дека биле премногу оптимисти: „Луѓето понекогаш грешат. Не можете да бидете одлични цел живот“, рече тој.

Тој ја опиша моменталната ситуација на линијата на фронтот како многу тешка и рече дека старите учебници за војување – вклучително и оние на НАТО – треба да се вратат во архивите.

„Никогаш немало ваква војна во нашата земја – ниту во 20, ниту во 21 век“, тврди тој.

„Можам со сигурност да кажам дека нема да запреме“, рече тој.

„Ние ќе продолжиме да се бориме за нашата слобода, за нашата независност“, доаде.

Во Украина, нов акцент е ставен на воспоставување одбранбени линии за зимата. Се верува дека Русија го опколи градот Авдијевка и врши притисок да ја преземе целосната контрола врз блиската Маринка во регионот на Доњецк.

Данилов е исклучително уверен дека американската одбранбена помош ќе биде одобрена, но не сакаше да дава бројки на што може да се надева Украина. „Ако се случи да добиеме подарок пред Божиќ, ќе бидеме среќни со тоа. Но, ако тоа се случи малку подоцна, тогаш не треба да правиме трагедија од тоа“, рече тој.

Запрашан дали Украина ќе ја изгуби војната доколку отсуствува американската помош, тој одби да ја прифати таа можност бидејќи, како што вели, „вистината е на нивна страна“.

“Дали Путин ќе не уништи пред очите на човештвото? Дали ќе ни ги убие децата, нашите жени, нашите постари? И дали целиот свет ќе гледа со затворени очи? Тогаш треба да се постави прашањето, во каков свет живееме.” тој вели.

Данилов, исто така, ги отфрли извештаите за тензии меѓу претседателот Володимир Зеленски и украинскиот врховен командант Валериј Залужни. „Не потврдувам дека таквите работи кои денес се артикулираат во медиумите се реални“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK