Шефот на ОН за земјите донатори: Гарантирајте го дотекот на помош за Газа

Шефот-на-ОН-за-земјите-донатори-Гарантирајте-го-дотекот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика земјите донатори да го гарантираат дотекот на помош за Газа, откако неколку земји го прекинаа финансирањето на агенцијата за Палестинците поради тврдењата дека неколку нејзини вработени биле вмешани во нападите на 7 октомври.

Како што се продлабочува спорот околу палестинската агенција за помош на бегалци УНРВА, тешките борби во опколениот Појас Газа принудуваат повеќе луѓе да бегаат на југ кон египетската граница.

УНРВА во петокот соопшти дека отпуштила неколку вработени поради неодредени израелски наводи дека дел од нејзиниот персонал бил вмешан во нападот на Хамас на 7 октомври.

Донаторите, вклучувајќи ги Германија, Велика Британија, Италија, Австралија и Финска вчера го следеа водството на Соединетите Држави, кои соопштија дека го суспендирале дополнителното финансирање на агенцијата поради наводите.

„Иако ја разбирам нивната загриженост – и самиот бев ужаснат од наводите – силно апелирам до владите кои ги прекинаа своите придонеси барем да гарантираат континуитет на операциите на УНРВА“, рече шефот на ОН Антонио Гутереш во изјавата вчера вечерта.

Гутереш вети дека ќе го повика на одговорност „секој вработен во ОН вклучен во акти на тероризам“ по сомневањата дека некои вработени во агенцијата за бегалци биле вмешани во нападите врз Израел.

„Секој вработен во ОН вклучен во акти на тероризам ќе биде повикан на одговорност, вклучително и кривично гонење“, се вели во соопштението на шефот на ОН. „Секретаријатот е подготвен да соработува, во согласност со нормалните процедури на Секретаријатот за таква соработка, со соодветниот орган кој може да гони поединци.

Во исто време, рече тој, „десетици илјади мажи и жени кои работат за УНРВА, многумина во некои од најопасните ситуации за хуманитарните работници, не треба да бидат казнети. Очајните потреби на очајното население на кое им служат мора да бидат се сретнаа“.

Израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, го повика шефот на УНРВА, Филип Лазарини да поднесе оставка, откако претходно изјави дека телото „мора да биде заменето со агенции посветени на вистински мир и развој“ по најкрвавата војна во Газа.

„Господине Лазарини, ве молам да поднесете оставка“, рече Кац вчера вечерта на платформата на социјалните мрежи „Х“, како одговор на објавата на шефот на УНРВА во која предупредува дека намалувањето на финансирањето значи дека операцијата на агенцијата во Газа е блиску до колапс.

Нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври резултираше со околу 1.140 смртни случаи, главно цивили, според официјалните податоци на АФП. Милитантите, исто така, заробија околу 250 заложници, а Израел вели дека околу 132 остануваат во Газа, вклучувајќи ги и телата на најмалку 28 мртви затвореници.

Израелската војска убила најмалку 26.257 луѓе, претежно жени и деца, во Газа во офанзивата што следела, според Министерството за здравство управувано од Хамас во областа.

Долго затегнатите односи меѓу Израел и УНРВА се влошија откако телото на ОН го осуди израелското гранатирање со тенкови што во средата погоди засолниште за раселените луѓе во јужниот главен град на Газа, Кан Јунис.

Се наведува дека десетици илјади раселени луѓе се во засолништето и дека 13 лица загинале во гранатирање со тенкови.

Израелската војска вети темелна анализа, но исто така рече дека ја разгледува можноста дека тоа е „резултат на оган од Хамас“.

Израелската воена кампања сега е фокусирана на Кан Јунис, родниот град на водачот на Хамас во Газа Јахја Синвар, каде вчера беа убиени голем број милитанти.

Таму во текот на ноќта имаше тешки судири, вклучително и минофрлачки гранати истрелани од милитантите врз израелските тенкови, соопштија вооружените крила на Хамас и Исламски џихад.

Ракети биле истрелани и кон јужен Израел, велат тие, а борби се водат во неколку населби на градот Газа и понатаму на север.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој се соочува со зголемен притисок дома поради неговото справување со конфликтот, го удвои своето ветување за елиминирање на Хамас од опколената Газа.

„Ако не ги елиминираме терористите на Хамас… следниот масакр е само прашање на време“, рече тој во вчерашната телевизиска изјава.

Експертите изјавија за АФП дека цврстото ветување на Нетанјаху за елиминирање на Хамас во рамките на неговата воена влада се повеќе се сметало за некомпатибилно со враќањето на заложниците држени во Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK