Финците избираат нов претседател – водат конзервативец и претставник на Зелените

Финците-избираат-нов-претседател-–-водат-конзервативец-и-претставник-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФинска денеска избира нов претседател кој ќе ја води земјата во нова улога во НАТО, откако го прекина децениското неврзување и се приклучи на западната одбранбена алијанса како одговор на руската инвазија на Украина.

Геополитичките промени во Европа ќе му зададат најголема главоболка на новиот претседател.

Двајца политичари преведуваат вкупно девет кандидати: поранешниот конзервативен премиер Александар Стуб со поддршка од 22-27 проценти и поранешниот министер за надворешни работи Пека Хаависто од Партијата на зелените, кој е независен кандидат и ужива поддршка од 20-23 проценти од Финците.

Анкетите покажуваат дека тие најверојатно ќе одат на вториот круг на 11 февруари.

Веднаш зад двајцата е кандидатот на крајно десничарската Партија на Финците, Јуси Хала-ахо, кој е поддржан од 15-18 отсто од гласачите, а зад него е поранешниот еврокомесар Оли Рен, кој е поддржан од Партијата на Центарот. со поддршка од 12 проценти.

Сите девет кандидати ветуваат цврст став кон Русија доколку бидат избрани за претседател, кој е задолжен за надворешната и безбедносната политика во тесна соработка со владата и ја претставува земјата на состаноците на НАТО, а истовремено дејствува и како врховен командант на вооружените фински силите.

Односите меѓу Москва и Хелсинки се влошија по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, што ја натера Финска да се откаже од својата долгогодишна воена неутралност и да се приклучи на НАТО во април 2023 година.

Приемот на оваа нордиска земја во НАТО минатата година предизвика закани за „контрамерки“ од нејзиниот огромен руски сосед, со кој Финска ја дели границата долга 1.340 километри.

Неколку месеци подоцна, во август 2023 година, Финска забележа зголемен прилив на безвизни мигранти на својата источна граница.

Во декември, Финска ја затвори целата своја граница со Русија за патнички сообраќај како одговор на зголемувањето на бројот на мигранти кои се обидуваат да преминат.

Хелсинки смета дека ова е хибриден напад на Москва за дестабилизација на земјата.

Москва ги отфрли финските обвинувања дека ги испратила таму.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK