–>

Северна Кореја одговори на критиките на Јужна: „Тоа е малигна клевета“

Северна-Кореја-одговори-на-критиките-на-Јужна-„Тоа-е-малигна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСеверна Кореја одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на лидерот Ким Џонг Ун на Русија, велејќи дека е „природно“ и „нормално“ соседите да одржуваат блиски односи.

Јун минатата недела пред Генералното собрание на ОН изјави дека помагањето на Русија на Северна Кореја да ја унапреди нејзината програма за оружје во замена за помош во војната против Украина, ќе претставува „директна провокација“. Пјонгјанг, преку напис во државната новинска агенција КЦНА, го осуди Јун за „малигна“ клевета на пријателската соработка со Русија и рече дека Јун е „гласник“ на САД.

„Сосема е природно и нормално соседните земји да одржуваат блиски односи меѓу себе и нема причина таквата практика да се бара на одговорност“, се вели во извештајот.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се врати во Северна Кореја минатата недела од еднонеделното патување во Русија каде што се состана со рускиот претседател Владимир Путин и се согласи да ја зајакне воената и економската соработка.

Официјални лица на САД и Јужна Кореја изразија загриженост дека Русија може да се обиде да набави муниција од Северна Кореја за да ги надополни нејзините намалени резерви за војната во Украина, бидејќи Пјонгјанг бара технолошка помош за своите нуклеарни и ракетни програми. Сите активности кои ги помагаат програмите за оружје на Северна Кореја се забранети со резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK