–>

Семејствата на киднапираните Израелци маршираат кон Ерусалим, го критикуваат Нетанјаху

Семејствата-на-киднапираните-Израелци-маршираат-кон-Ерусалим-го-критикуваат-Нетанјаху.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСемејствата на Израелците кои Хамас ги држи како заложници денеска започнаа петдневен марш од Тел Авив до Ерусалим барајќи од владата да направи повеќе за да обезбеди нивно ослободување. Премиерот Бенјамин Нетанјаху се најде на удар на некои семејства затоа што не направи повеќе за да обезбеди ослободување на заложниците.

„Барам од Бенјамин Нетанјаху и од кабинетот да ни дадат одговори и да направат нешто“, рече Шели Шем Тов, чиј 21-годишен син Омер беше однесен во Газа пред пет недели. Се верува дека борците на Хамас зеле околу 240 заложници за време на нивниот напад врз јужен Израел на 7 октомври, а заробениците се на возраст од девет месеци до 85 години.

„Не се чувствувам како да сме во добри раце. Не се чувствуваме како да добиваме доволно информации. Ние сме во темнина. Сакаме одговори. Немам решение, но тоа не е мое работа да барам решение. Мојата работа е да го барам моето семејство назад“, рече Амит Зак, внук на 72-годишниот заложник Адин Моше.

Држејќи ги сликите од заробениците, толпата извикуваше „Донесете ги дома сега“.

Хамас досега ослободи четворица заложници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK