„Се вклучи знакот за сигурносниот појас и тогаш започна пекол“: патниците за турбулентниот лет во кој загина еден патник

Screenshot-2024-05-22-203922.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПатниците на летот на Сингапур ерлајнс кој го погодија силни турбуленции, во кои еден патник загина, а седуммина беа тешко повредени, утрово конечно пристигнаа во Сингапур. Авионот на Сингапур ерлајнс кој полета вчера од лондонскиот аеродром Хитроу наиде на силни турбуленции по 11 часа лет.

Авионот влегол во таканаречениот „воздушен џеб“ во воздушниот простор на Тајланд. Еден 73-годишен маж почина, под сомнение за срцев удар, а најмалку 30 лица се повредени, од кои седум потешко.

Британските медиуми јавуваат дека Британецот Џеф Кичен починал за време на летот. Боингот 777-300ER летал на височина од 11.280 метри пред да падне од 1.830 метри за околу три минути, според податоците на летот. Патниците рекоа дека се чувствуваат како да се во пекол.

„На почетокот летот беше сосема нормален“, рече Ендрју Дејвис, кој патуваше за Нов Зеланд. Многу патници појадувале кога почнале турбуленциите. „Гледав филм кога видов како се појави знакот за појасот. Фала му на Бога што се приковав бидејќи неколку моменти подоцна беше како пекол“, изјави Дејвис за Си-Ен-Ен.
„Авионот ненадејно како да се сруши. Веројатно траеше само неколку секунди, но видов чевли, мобилни телефони, чаши и чинии како летаат во воздух и удираа во таванот“, додаде тој.

Дејвис седнал пред човекот кој го загубил животот и видел што се случува со Џеф Кичен. „Тој седеше веднаш зад мене. На многу луѓе им требаше помош и се грижевме за него. Го извлековме од седиштето и го легнавме на подот за болничарите да го оживеат”, рекол тој.

„Тие правеа CPR околу 20 минути. Кога се свртев наоколу, видов патничка со голем рани на главата, крв што и течеше по лицето”, додаде Дејвис. 28-годишниот студент Јафран Азмир изјави за Ројтерс дека авионот почнал да се навалува и да се тресе.

„Авионот ненадејно како да се сруши, па сите што немаа време да го стават појасот полетаа кон таванот. Некои удираа со главите во кабините за багаж, а некои на делот каде што има светла и маски“, изјави Азмир. „Сè се случи многу, многу брзо. Затоа мислам дека никој не може да одговара за тоа. Луѓето немаа време да реагираат. Кога почнаа турбуленциите, екипажот сè уште стоеше, а некои патници беа во тоалетот,”, раскажа тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK