Се урна зграда, загинаа најмалку 14 лица во Египет

хр.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 14 лица загинаа, а шест се повредени при уривање на трикатна зграда во јужниот дел на Египет.

Инцидентот се случил под засега неразјаснети околности во провинцијата Асиут.

Спасувачите повеќе од 24 часа трагаа по луѓето затрупани во урнатините, јавуваат медиумите.

Гувернерот на провинцијата Есам Сад го посети местото на трагедијата и побара од надлежните агенции да ги координираат напорите за што поскоро плаќање на отштетата и поддршка на повредените и семејствата кои останаа без покрив над главата.

„Извршена е проверка на соседните куќи за да се потврди нивната безбедност“, се вели во соопштението од неговата канцеларија, во кое се наведува дека некои згради за кои е утврдено дека претрпеле значителна штета од уривањето на трикатната зграда се евакуирани како мерка на претпазливост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK