САД воведоа нови санкции кон Северна Кореја поради кибер криминал

hacker_34534543
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– САД денеска воведоа нови санкции против Северна Кореја, насочени кон четири субјекти и еден поединец вклучени во перење пари и кибер активности, соопшти американското Министерство за финансии.

Ким Санг-ман и софтверската компанија Чинион со седиште во Северна Кореја се предмет на санкции и од САД и од Јужна Кореја поради нивните активности во информатичката технологија, соопшти Министерството.

Останатите три компании – Сто и десеттиот истражувачки центар, Универзитетот за автоматизација во Пјонгјанг и Бирото за техничко истражување – претходно беа санкционирани од Јужна Кореја за кибер операции и генерирање незаконски приходи што ги поддржуваат програмите за оружје за масовно уништување што ги развива во Северна Кореја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK