–>

САД: Украинците прават тежок, но значителен напредок на југот

Screenshot-2023-09-01-210549.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинските сили постигнаа значителен напредок на силно утврдените руски позиции на југ, соопшти американската влада.

Портпаролот за безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека е постигнат напредок во изминатите 72 часа јужно од Запорожје.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека нивните сили напредуваат, но дека тоа е тешка борба, пренесува „Index.hr“.

Русија тврди дека освоила стратешки точки во близина на градот Купијанск во североисточна Украина. Според медиумот, ниту едно од овие тврдења не е независно потврдено.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK