САД најавуваат нов пакет помош од 400 милиони долари за Украина

ф-6.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави денеска ќе објават нов пакет помош од 400 милиони долари за Киев, кој ќе вклучува ракети за системите „Патриот“ и борбените возила на пешадијата „Бредли“, пишува „Политико“, повикувајќи се на неименувани американски претставници.

„Во петок САД ќе објават нов пакет воена помош за Украина во вредност од 400 милиони долари“, пишуваат медиумите.

Политико наведува дека пакетот ќе вклучува ракети „Патриот“ и „Стингер“, пешадиски борбени возила „Бредли“, оклопни транспортери МРАП и противтенковски системи „Јавелин“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK