САД ќе го зголемат бројот на разурнувачи во Шпанија

shpanija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Соединетите Американски Држави ќе го зголемат бројот на своите разурнувачи лоцирани во јужна Шпанија, согласно договорот за зајакнување на билатералните стратешки односи.Како што изјавија претставници на двете земји, наместо досегашните четири, шест американски разурнувачи ќе бидат распоредени во јужна Шпанија.

Тие ќе бидат распоредени без промени кога станува збор за мисиите или максимален број овластени воени лица и цивили, соопшти шпанското Министерство за одбрана.

Американските разурнувачи во поморската база Рота во Кадиз се единствените со постојано домашно пристаниште во Европа. Тие се позиционирани таму за секојдневни операции во различни мисии, вклучително и балистичка ракетна одбрана и противвоздушна војна, се наведува во соопштението на американската амбасада во Шпанија.

Договорот за зајакнување на билатералните односи беше постигнат во јули минатата година по средбата на американскиот претседател Џо Бајден и шпанскиот премиер Педро Санчез, одржана на маргините на самитот на НАТО во Мадрид.

Санчез во петок треба да отпатува за Вашингтон каде ќе се сретне со Бајден, а на дневен ред ќе биде нивната силна поддршка за Украина во војната против Русија, интересот за продлабочување на соработката во Латинска Америка и Карибите, како и претпоставката на Шпанија за ротирачкото претседателство со ЕУ во јули.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK