САД им порачаа на земјите од Блискиот Исток: Присилете го Хамас да го прифати договорот

677z381_blinken-65f993572e44d.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика земјите од Блискиот Исток да извршат притисок врз Хамас да го прифатат предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за прекин на војната во Газа.

„Мојата порака до владите и луѓето во регионот е: ако сакате прекин на огнот, притиснете го Хамас да каже „да“, рече Блинкен пред да се обрати до Египет.

„Ако сакате да ставите крај на страшното страдање на Палестинците во Газа, принудете го Хамас да каже „да. Ако сакате заложниците да се вратат дома, притиснете го Хамас да каже „да“, додаде тој. Земјите од регионот и од целиот свет го поддржаа трифазниот план, а единствена која не кажа „да“ е Хамас, нагласи Блинкен.

Тој рече дека и Израел го прифатил предлогот на Бајден, иако израелската влада тоа јавно не го соопштила. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху минатата недела изјави дека израелските услови за завршување на војната не се променети, односно целосно уништување на Хамас и ослободување на сите заложници.

Блинкен пристигна во Каиро во понеделникот за да се сретне со претседателот Абдел-Фатах ал-Сиси на почетокот на неговата блискоисточна турнеја чија цел е да се стави крај на тековната војна во Газа меѓу Израел и Хамас. По Египет, Блинкен ќе го посети и Израел. Неговата турнеја се очекува да ги вклучи и Јордан и Катар и да трае до среда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK