САД ги проширија санкциите кон Русија

putin-moskva-sobir.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави значително ги проширија санкциите против Русија, кои се насочени и кон компании со седиште во Кина кои продаваат полупроводници на Москва.

Меѓу другото, американското Министерство за финансии соопшти дека го зголемува „ризикот од секундарни санкции за странските финансиски институции кои соработуваат со руската воена економија“, а со тоа им се заканува со губење на пристапот до американскиот финансиски систем.

САД, исто така, сакаат да ја ограничат способноста на руската воена индустрија да користи одредени американски софтвери и услуги за информатичка технологија. Повеќе од 300 поединци и субјекти се санкционирани во Русија и пошироко, вклучително и во Азија, Европа и Африка.

Одделно, Министерството за економија соопшти дека ги санкционира компаниите од Хонг Конг кои ја снабдуваат Русија со полупроводници, преземајќи чекори кои би можеле да влијаат на протокот на опрема вредна речиси 100 милиони долари во Москва.

„Денешните дејства ги погодуваат преостанатите рути за меѓународни материјали и опрема, вклучително и нивното потпирање на критична опрема од трети земји“, рече секретарот за финансии Џенет Јелен.

Ова го соопштија САД на денот кога претседателот Џо Бајден замина на состанокот на форматот Г7 на југот на Италија. Еден од главните приоритети на седумте лидери ќе биде зајакнувањето на поддршката за Украина, која сега е во третата година на отпор кон руската инвазија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK