САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

netanjahu.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и враќање на заложниците од Газа, во синоќешниот говор во Тел Авив, пренесува „ДПА“.

Израел вчера не испрати преговарачки тим на преговорите во Каиро со цел да се постигне прекин на огнот во Газа и размена на заложници, додека делегацијата на Хамас беше во египетската престолнина. Израел, меѓу другото, бара список на заложници кои сè уште ги држи Хамас пред да се согласи да учествува во преговорите со посредство на САД, Египет и Катар.

Нетанјаху рече дека е премногу рано да се каже дали ќе има цврста рамка за договор во следните неколку дена.

Израел, исто така, сака да го одреди бројот на палестински затвореници кои Хамас сака да бидат ослободени за секој ослободен заложник. Според неодамнешните извештаи на медиумите, нацрт-договорот за кој се разговараше последните денови може да дозволи размена на 40 заложници за 400 Палестинци во израелските затвори.

Но, Нетанјаху рече дека сè уште не добил задоволителни одговори и го отфрли меѓународниот притисок да се стави крај на војната пред Израел да ги постигне сите свои цели. Нетанјаху рече: Со или без договор, ќе се бориме до целосна победа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK