Руско Министерство за одбрана: Соборени 16 украински проектили и 31 беспилотно летало

хх.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуската воздушна одбрана уништи четири украински крстосувачки ракети „Олуја сенка“ над Крим и 12 ракети „Оља“ над Белгородската област, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Наведено е дека уништени се 12 ракети „Оља“ и 12 беспилотни летала над регионот Белгород, осум беспилотни летала над регионот Курск, четири ракети „Олуја сенка“ и седум беспилотни летала над Крим, а четири беспилотни летала над регионот Липецк, пренесува РИА Новости.

Регионот Белгород вчера беше цел на масовно гранатирање на украинските сили, а 15 лица загинаа  кога беше погоден влезот на повеќекатната зграда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK