Русите за време на Евросонг го нападнале родниот град на украинските претставници

ukraina_3453444
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 – Родниот град на евровизиските претставници на Украина бил погоден од руски проектили само неколку моменти пред бендот Творчи да излезе на сцената во Ливерпул.

Градоначалникот на Тернопил, Серхиј Надал, изјави дека во нападот биле оштетени магацини, додека шефот на регионалната администрација Володимир Труш изјави дека најмалку две лица се повредени.

Само десет минути пред да излезат на сцената, Творчи на Инстаграм ги цитираа извештаите за нападот на Тернопил.

– Тернопил е името на нашиот роден град кој беше бомбардиран од Русија додека пеевме на евровизиската сцена за нашите челични срца, нескротливоста и волјата, изјавија по настапот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK