Русиja: Забележавме француски авиони над Црното Море, итно го подигнавме нашиот Су-27

11360828-e1678879479151-1000x560.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМосква соопшти дека го подигнала својот борбен авион Су-27 за да ги следи француските борбени авиони и извидувачки авион над Црното Море.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека успешно е спречено нарушување на државната граница на Руската Федерација бидејќи француските авиони се свртеле од руската граница по приближувањето на рускиот ловец.

Според државната новинска агенција Тасс, руските системи за контрола на воздушниот простор над Црното Море денеска откриле три воздушни цели кои летаат кон руската државна граница.

„Екипажот на рускиот ловец ги идентификуваше воздушните цели како авион за радарско откривање и контрола со долг дострел Е-3Ф (АВАКС) и два повеќенаменски ловци Рафал од француското воено воздухопловство“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Тие додадоа дека летот на рускиот ловец бил извршен во строга согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор над неутралните води, без преминување на воздушни рути или опасно приближување до авион на странска земја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK