–>

Русија вели дека бомбардирањето на Израел во Газа е спротивно на меѓународното право

lavrov-768x475.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека израелското бомбардирање на Газа ризикува да создаде катастрофа која може да трае „многу децении, ако не и векови“.

Лавров ги даде коментарите, некои од најкритичните досега во Москва кон Израел, во интервју за белоруската државна новинска агенција Белта, која ги објави во саботата.

Иако го осудуваме тероризмот, категорично не се согласуваме дека можете да одговорите на тероризмот со кршење на нормите на меѓународното хуманитарно право, вклучително и неселективно користење на сила против цели каде што се знае дека се присутни цивили, вклучително и заложници кои се земени.

Ако Газа биде уништена и протерани 2 милиони жители, како што предлагаат некои политичари во Израел и во странство, тоа ќе создаде катастрофа за многу децении, ако не и векови.

Самата Русија беше предмет на интензивни критики за нејзините дејствија во Украина, за кои многумина тврдат дека вклучува и извршување на воени злосторства.

Коментарите на Лавров доаѓаат со војната меѓу Израел и Хамас во нејзиниот 22 ден. Здравствените власти во Газа во петокот соопштија дека 7.326 Палестинци биле убиени од почетокот на израелското бомбардирање.

Тој рече дека Русија, која поддржува итен прекин на огнот и решение со две држави, продолжува да ја нагласува потребата за мир.

„Остануваме во целосен контакт со Израел и нашиот амбасадор е редовно во контакт со нив. Испраќаме сигнали за потребата да се бара мирно решение и да не се следи оваа најавена стратегија за „изгорена земја“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK