–>

Русија соопшти дека е уништен укрански брод во Црното Море

80.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Руски воен авион уништи украински брод во област во Црното Море каде што се наоѓаат објекти за екстракција на руски гас, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството соопшти дека украинскиот брод бил уништен од авион СУ-30 од руската Црноморска флота.

Немаше коментар од Украина, која ретко јавно ги коментира нејзините операции внатре во Русија или на територијата под контрола на Русија.

Русија го заплени „Черноморнефтегаз“ од украинскиот национален оператор за гас „Нафтогас“ како дел од анексијата на Москва во 2014 година. Компанијата е под санкции на САД и Европската унија.

Платформите се наоѓаат во близина на јужниот брег на Црното Море на Украина, на 71 км од пристаништето Одеса, кое е под контрола на украинските сили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK