Русија подготвува 100.000 војници за летната офанзива против Украина

252715_putin-rat-u-ukrajini_f.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот полковник на копнената армија на Украина Олександр Пављук изјави дека Русија подготвува 100.000 војници за нова летна офанзива или за пополнување на ослабените единици.

„Нема нужно да има офанзива, можеби ќе ги пополнат единиците што ја загубиле борбената способност, но постои можност на почетокот на летото да имаат некои сили за спроведување офанзивни операции“, изјави Пављук за украинската телевизија, пренесува Ројтерс.

Украинскиот министер за одбрана Иван Хавриљук изјави дека Русија има повеќе муниција од Украина седум спрема еден, но дека овој сооднос ќе се намали во април.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK