Русија ноќеска ја нападна Украина со 18 проектили, од кои сите беа соборени, вклучително и шест проектили Кинжал

vojna
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни изјави денеска дека украинските сили ги собориле сите 18 проектили лансирани од руските сили во ноќешниот интензивен напад, вклучително и шест проектили Кинжал.

Тој изјави дека руските сили ја нападнале Украина од север, југ и исток со 18 ракети од различен тип од воздух, море и копно.

Според него, Русија истрелала шест ракети Кинжал од авиони МиГ-31К, девет крстаречки ракети Калибар од бродови во Црното Море и три ракети Искандер од копно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK